Primăria Chișinău îmbunătățește siguranța pietonilor

ion_ceban_semafor

Primăria Chișinău îmbunătățește siguranța pietonilor

Siguranța traversării regulamentare a trecerilor pietonale din oraș rămâne o prioritate pentru Primăria Chișinău, care, în acest sens, a reconstruit sistemul de semafoare din intersecția străzilor Mihai Eminescu și Mihail Kogălniceanu.

„Acțiunile au ca sop sporirea siguranței pietonilor care traversează intersecția”, a scris Ion Ceban pe rețelele sociale.

Potrivit Primarului General, lucrările sus-menționate au inclus:
-Montarea a trei piloni noi;
-Trasarea unei noi rețele aeriene de electricitate, pentru alimentarea obiectivului de semafoare;
Adăugarea a opt semafoare pentru pietoni, de tip LED, precum și înlocuirea celor pentru transport.

Lucrările de modernizare a obiectivelor de semafoare vor continua, conform planului de intervenții al Î.M. REI „Lumteh” pentru anul curent.

Ion Ceban

Primar General al Municipiului Chişinău, Preşedinte al Partidului Politic Mişcării Alternativa Naţională

Actuale

ACTUAL

Logo_MAN_CEBAN