Primăria Chișinău, exemplu pentru alte instituții de stat: A fost printre prima care a trecut în mare parte la activitate online

ion_ceban_euchsinau

Primăria Chișinău, exemplu pentru alte instituții de stat: A fost printre prima care a trecut în mare parte la activitate online

Primăria Chișinău este printre primele insituții din capitală care a trecut la managmentul online și ședințe de la distanță. Cel puțin asta spune primarul general Ion Ceban, în cadrul emisiunii „Internetul Grăiește”, moderată de Nata Albot și Andrei Bolocan.

„De o lună și aproape jumătate suntem trecuți pe online. Oamenii sunt la serviciu, unii au trecut mai greu. Activitatea se face online. Avem unele proiect, pe care nu le gândeam că o să le facem în această perioadă. Este vorba de eu.chisinau.md. Educația online. Avem un proiect care urmează să fie lansat, este vorba de o bibliotecă online. Mai avem telemedicina și monitorizarea online a persoanelor suspecte de Covid-19. De asemenea, cei care vor să înregistreze documente, tot pot să o facă în regim online”, a declarat edilul.

Ion Ceban mai spune că atunci când Republica Moldova va ieși din carantină, o parte din ședințe vor fi făcute în regim online din mai multe motive. Astfel, se va economisi timp și resurse, iar unele probleme ar putea fi rezolvate mai repede

Ion Ceban

Primar General al Municipiului Chişinău, Preşedinte al Partidului Politic Mişcării Alternativa Naţională

Actuale

ACTUAL

Logo_MAN_CEBAN